Viete, ako vznikol burger a odkiaľ pochádza?

Viete, ako vznikol burger a odkiaľ pochádza?
by

Hamburger, cheeseburger, chickenburger… Stále ide o rovnaký princíp – rôzne dobroty natlačené medzi dvomi lahodnými brioškami. Ako väčšina jedál, aj vznik hamburgeru má rôzne vysvetlenia. Isté je len jedno, jeho rozmachu výrazne pomohli americké siete rýchleho občerstvenia, ktoré v polovici 20. storočia začali vznikať ako huby po daždi.

Rodná krajina hamburgeru? Zrejme Nemecko

Krajina klobások, Nemecko, zohrala istú úlohu aj pri vzniku burgeru. Jedno z najväčších nemeckých miest, Hamburg, sa dokonca v roku 1758 zjavilo aj v názve tejto pochúťky. Hoci nešlo o klasický burger ako ho poznáme dnes, ale princíp bol podobný. Definovalo ho pomenovanie Hamburgská klobáska a v inštrukciách k jedeniu bolo uvedené „servírujte na opečenom chlebe“.

Neskôr (v roku 1847) z klobásky vznikol Hamburgský stejk, ktorý sa konzumoval už priamo medzi dvoma kúskami chlebu. Do USA bolo toto jedlo privezené vďaka Nemcom, ktorí do krajiny slobody emigrovali. Toto vysvetlenie je najpravdepodobnejšie, pretože okrem spôsobu servírovania a jedenia vysvetľuje aj pôvod názvu hamburger.

Najväčší rozmach zažil burger v USA

USA sa preslávila hamburgermi vďaka prílevu imigrantov z Nemecka, konkrétny názov hamburger však vznikol v roku 1900 vďaka Louisovi Lassenovi, dánskemu imigrantovi. Množstvo kritikov však tvrdí, že táto pochúťka vznikala rovnakým spôsobom u viacerých „vynálezcov“ a nemožno tak slávu pripisovať Lassenovi.

Nasledoval vznik mien, ktoré azda pozná každý – McDonald’s a Burger King. Obe značky dokázali z burgeru vytvoriť absolútny ošiaľ, ktorý chutil malým aj veľkým. Hoci bez značnej globalizácie a mrazeniu produktov by sa z nich nestalo to, čím sú dnes (jedny z najväčších fast food reťazcov), ide o priekopníkov, ktorým vďačíme za obľúbenosť tohto pôvodne ľudového jedla.

U nás v Kangaroo nájdete iba domáce burgre, ktoré pre vás pripravujeme v našej kuchyni doslova od A po Z.

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *